Medallists by Date
After 199 of 199 events
AC
Acrobatic Gymnastics
Event Medal NOC Athlete
Men's Pairs All-Around Gold GER GER - Germany GERMANY
( KRAFT Michail ,  SEBASTIAN Tim )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( MISHEV Igor ,  SUPRUNOV Nikolay )
Bronze BEL BEL - Belgium BELGIUM
( CASSE Robin ,  GOFFAUX Kilian )
Men's Groups All-Around Gold GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
( SAWENKO Conor ,  TATE Charlie ,  UPCOTT Adam ,  WATTS Lewis )
Silver CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( LI Zheng ,  RUI Liuming ,  ZHANG Teng ,  ZHOU Jiahuai )
Bronze ISR ISR - Israel ISRAEL
( DANA Lidar ,  KALFA Yannay ,  SACH Efi Efraim ,  URALEVITCH Daniel )
Women's Pairs All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( GURYEVA Daria ,  KALININA Daria )
Silver BEL BEL - Belgium BELGIUM
( LAMMERTYN Noemie ,  VANDEN BERGHE Lore )
Bronze UKR UKR - Ukraine UKRAINE
( HABELOK Veronika ,  NAZIMOVA Iryna )
Women's Groups All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( CHEBULANKA Daria ,  PLASTININA Polina ,  ZAGOSKINA Kseniia )
Silver BLR BLR - Belarus BELARUS
( IVONCHYK Julia ,  NABOKINA Veranika ,  SANDOVICH Karina )
Bronze GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
( BOARDMAN Ilisha ,  HAIGH Isabel ,  HANCOCK Emily )
Mixed Pairs All-Around Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( CHERNOVA Marina ,  PATARAIA Georgii )
Silver BLR BLR - Belarus BELARUS
( BELIAKOU Artur ,  MELNIK Volha )
Bronze GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
( WALKER Lewis ,  WILLIAMS Katherine )
AE
Aerobic Gymnastics
Event Medal NOC Athlete
Open Event Step Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( CHAIUN Danil ,  DEGTIAREVA Anastasiia ,  DOBRIAGINA Irina ,  GERMANOV Aleksei ,  GVOZDETSKAIA Anastasiia ,  KORNEVA Veronika ,  PYKHTOVA Ekaterina ,  ZIUBINA Anastasia )
Silver CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( FU Yao ,  HUANG Chengkai ,  HUANG Zijing ,  JIANG Shuai ,  LIU Yiluan ,  YANG Qiaobo ,  ZHANG Huiwen ,  ZHAO Ming )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
( ERDOSI Daniel ,  ETENYI Zsofia ,  KOROSI Kitti ,  SZABO Julia ,  SZENES Boglarka ,  SZILVAS Angela ,  TASKAI Anita ,  VARGA Dorottya )
Open Event Dance Gold KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
( HAN Jae Hyun ,  KIM Yu Hwan ,  KIM Han Jin ,  KWON Tae Yun ,  LEE Jon Gu ,  PARK Hyunmin ,  RYU Ju Sun ,  SONG Sung Kyu )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( CHAIUN Danil ,  DZHANAZIAN Garsevan ,  KULIKOV Kirill ,  LOBAZNYUK Kirill ,  SEMENOV Roman ,  SHISHIGIN Anton ,  SHURUPOV Denis ,  ZHURAVLEV Aleksei )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
( BOKONYI Klaudia ,  DEAK Anna ,  FARKAS Balazs Albert ,  HEGYI Dora ,  LOCSEI Zoltan ,  MAZACS Fanni ,  SZALOKI Emese Timea ,  SZOLLOSI Panna )
Open Event Trio Gold JPN JPN - Japan JAPAN
( KANAI Takumi ,  KITAZUME Riri ,  SAITO Mizuki )
Silver CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( LI Lingxiao ,  MA Dong ,  PAN Lixi )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
( BUGALHO Florian ,  DECKER BREITEL Maxime ,  JOURDAN Tom )
Open Event Group Gold CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( LI Lingxiao ,  LI Qi ,  MA Dong ,  PAN Lixi ,  WANG Ke )
Silver ROU ROU - Romania ROMANIA
( BARNA Dacian ,  BOCSER Gabriel ,  BOGATI Andreea ,  BROTEI Marian ,  SAVULESCU Lucian Stefan )
Bronze HUN HUN - Hungary HUNGARY
( BALI Daniel ,  FARKAS Balazs Albert ,  HEGYI Dora ,  MAZACS Fanni ,  SZOLLOSI Panna )
Mixed Pair Gold ESP ESP - Spain SPAIN
( LLI Vicente ,  MORENO Sara )
Silver HUN HUN - Hungary HUNGARY
( BALI Daniel ,  HEGYI Dora )
Bronze ROU ROU - Romania ROMANIA
( BARNA Dacian ,  BOGATI Andreea )
AI
Air Sports
AR
Archery
Event Medal NOC Athlete
Men's Barebow Gold HUN HUN - Hungary KAKAS Istvan
Silver USA USA - United States of America DEMMER III John
Bronze SWE SWE - Sweden OTTOSSON Martin
Men's Compound Gold DEN DEN - Denmark HANSEN Stephan
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran EBADI Esmaeil
Bronze CRO CRO - Croatia BUDEN Domagoj
Men's Recurve Gold ITA ITA - Italy TONELLI Amedeo
Silver USA USA - United States of America ELLISON Brady
Bronze JPN JPN - Japan OONUKI Wataru
Women's Barebow Gold ITA ITA - Italy NOZIGLIA Cinzia
Silver SWE SWE - Sweden BJORKLUND Lina
Bronze CZE CZE - Czech Republic MACKOVA Martina
Women's Compound Gold COL COL - Colombia LOPEZ Sara
Silver SLO SLO - Slovenia ELLISON Toja
Bronze USA USA - United States of America COLIN Christie
Women's Recurve Gold GER GER - Germany UNRUH Lisa
Silver GBR GBR - Great Britain FOLKARD Naomi
Bronze ITA ITA - Italy TOMASI Jessica
Mixed Team Compound Gold DEN DEN - Denmark DENMARK
( HANSEN Stephan ,  SONNICHSEN Sarah )
Silver MEX MEX - Mexico MEXICO
( GONZALEZ Rodolfo ,  OCHOA-ANDERSON Linda )
Bronze USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
( COX Cassidy ,  SCHAFF Kris )
BH
Beach Handball
Event Medal NOC Athlete
Men's Gold BRA BRA - Brazil BRAZIL
( AMARAL Nailson ,  BARCELLOS Thiago ,  CLAUDIO Thiago ,  ESTEVES Wellington ,  MACHADO Marcelo ,  OLIVEIRA Bruno ,  PIRES Gil ,  ROSSA Cristiano ,  VIEIRA Diogo ,  WIRTZBIKI Pedro )
Silver CRO CRO - Croatia CROATIA
( BEGONJA Dario ,  BURA Lucian ,  DIKIC Zvonimir ,  DUMENCIC Ivan ,  HENIGMAN David ,  JURIC Ivan ,  LAUS Tomislav ,  MARKOVIC Dominik ,  SANDRK Josip ,  SEMREN Matej )
Bronze QAT QAT - Qatar QATAR
( DENGUIR Amir ,  HAMDOON Hadi ,  HASSAN Mohamed ,  KAKHI Hani ,  KENAOUI Sid ,  MAHFOUZ Mohab ,  MOHAMED Mutasem ,  MORGAN Ahmed ,  YAFAI Mohsin ,  ZOUAOUI Anis )
Women's Gold BRA BRA - Brazil BRAZIL
( ALENCAR Millena ,  BARROS Jessica ,  BRAZ Carolina ,  FRAZAO Ingrid ,  OLIVEIRA Juliana ,  PIRES Cinthya ,  SANTIAGO Renata ,  SCHEPPA Patricia ,  SENA Nathalie ,  SOUZA Camila )
Silver ARG ARG - Argentina ARGENTINA
( AGUZZI Daniela ,  BARROS Rocio ,  BERICIO Florencia ,  CARDENAS Rayen ,  ELIGES Ivana ,  IBARRA Florencia ,  MECCIA Celeste ,  MIROTTA Agustina ,  ROSSI Carolina ,  SCORDAMAGLIA Luciana )
Bronze ESP ESP - Spain SPAIN
( BATISTA PORTERO Asuncion ,  CANO DOMINGUEZ Raquel ,  CONEJERO GALAN Patricia ,  CONEJERO GALAN Cristina ,  GARCIA TORO Maria Luisa ,  HENANDEZ TORRICO Sara ,  LLADRO FERNANDEZ Silvia ,  SANCHEZ BARRIOS Andrea ,  SANHEZ HERNANDEZ Maria Del Carmen ,  SOLANO CABALLERO Sonora Lucia )
BI
Billiard Sports
BO
Boules Sports
Event Medal NOC Athlete
Men's Lyonnaise Precision Gold ARG ARG - Argentina PRETTO Nicolas
Silver CRO CRO - Croatia PERO Cubela
Bronze FRA FRA - France CHIRAT Gregory
Men's Lyonnaise Progressive Gold FRA FRA - France ABELFO Guillaume
Silver SLO SLO - Slovenia PETRIC Anze
Bronze CHN CHN - People's Republic of China LI Panpan
Men's Petanque Precision Shooting Gold FRA FRA - France LACROIX Henri
Silver THA THA - Thailand SANGKAEW Thanakorn
Bronze ITA ITA - Italy RIZZI Diego
Men's Petanque Doubles Gold ITA ITA - Italy ITALY
( DUTTO Fabio ,  RIZZI Diego )
Silver THA THA - Thailand THAILAND
( SANGKAEW Thanakorn ,  SRIBOONPENG Sarawut )
Bronze ESP ESP - Spain SPAIN
( CATALAN Enrique ,  ROMERO Manuel )
Men's Raffa Doubles Gold ITA ITA - Italy ITALY
( DI NICOLA Giuliano ,  FORMICONE Gianluca )
Silver SMR SMR - San Marino SAN MARINO
( DALL'OLMO Enrico ,  FRISONI Jacopo )
Bronze AUT AUT - Austria AUSTRIA
( BAUR Gunther ,  WOLFGANG Philipp )
Women's Lyonnaise Precision Gold CHN CHN - People's Republic of China GUO Xiaomin
Silver FRA FRA - France MARIE Suzy
Bronze SLO SLO - Slovenia SKOBERNE Laura
Women's Lyonnaise Progressive Gold FRA FRA - France BARTHET Barbara
Silver CHN CHN - People's Republic of China WANG Yang
Bronze ITA ITA - Italy TRAVERSA Serena
Women's Petanque Precision Shooting Gold FRA FRA - France BOURRIAUD Caroline
Silver THA THA - Thailand FUEANGSANIT Nantawan
Bronze CHN CHN - People's Republic of China CHAO Guijin
Women's Petanque Doubles Gold THA THA - Thailand THAILAND
( FUEANGSANIT Nantawan ,  WONGCHUVEJ Phantipha )
Silver BEL BEL - Belgium BELGIUM
( BARZIN Nancy ,  MAX Camille )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
( BOURRIAUD Caroline ,  MAILLARD Anne )
Women's Raffa Doubles Gold ARG ARG - Argentina ARGENTINA
( BOLATTI Romina ,  MAIZ Maria Victoria )
Silver BRA BRA - Brazil BRAZIL
( DALLA CORTE Noeli ,  MARTINS Ana Caroline )
Bronze CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( CEN Wefei ,  ZHANG Wei )
BW
Bowling
CP
Canoe Polo
Event Medal NOC Athlete
Men's Gold GER GER - Germany GERMANY
( DRIESSEN Johan ,  HUSEN Jakob ,  JUNGE Fiete Maik ,  PEST Robert ,  RICHTER Lukas ,  UNTERFELD Lennart ,  VIEREN Jonas ,  WITT Dennis )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
( BELLINI Luca ,  BERTELLONI Andrea ,  CORVAIA Edoarda ,  DISTEFANO Gianluca ,  EMANUELE Gianmarco ,  HAACK Jan Erik ,  PORZIO Marco ,  ROMANO Andrea )
Bronze ESP ESP - Spain SPAIN
( CASAL DASILVA Alejandro ,  CLARAMONTE BALLESTER Vicente ,  CORBELLA TRILLO Sergio ,  GONZALEZ AZPIAZU Victor ,  GORDO HERRERO Angel ,  GORDO HERRERO Alejandro ,  HERMIDA Adrian ,  VALLS VALLS Alejandro )
Women's Gold GER GER - Germany GERMANY
( GILLES Elena ,  KRUSE Katharina Magdalena ,  LENZ Tonie Maxime ,  SCHAEPER Svenja ,  SCHWARZ Pia ,  SINSEL Caroline Esther ,  THOLE Fabienne ,  WAGNER Leonie )
Silver FRA FRA - France FRANCE
( CHEVALIER Annie ,  LEDORMEUR Melissa ,  MOAL Claire ,  PIERRE Rose-Marie ,  ROULLAND Aline ,  ROUX Julie ,  SIBIOUDE Valerie ,  ZANFINI Nais )
Bronze ITA ITA - Italy ITALY
( ANASTASI Martina ,  CATANIA Roberta ,  COGONI Silvia ,  LAGO Maddalena ,  LANDOLINA Flavia ,  PRESTIPINO Ada ,  SZCZEPANSKA Maria Anna ,  TREVISAN Chiara )
DS
DanceSport
Event Medal NOC Athlete
Standard Gold GER GER - Germany KOEHLER / FERRUGGIA
( FERRUGGIA Benedetto ,  KOEHLER Claudia )
Silver RUS RUS - Russian Federation KULIKOVA / ZHARKOV
( KULIKOVA Olga ,  ZHARKOV Dmitry )
Bronze LTU LTU - Lithuania ZUKAUSKAITE / SODEIKA
( SODEIKA Evaldas ,  ZUKAUSKAITE Ieva )
Latin Gold MDA MDA - Republic of Moldova MATUS / GOFFREDO
( GOFFREDO Gabriele ,  MATUS Anna )
Silver RUS RUS - Russian Federation GUDYNO / TSATURYAN
( GUDYNO Svetlana ,  TSATURYAN Armen )
Bronze FRA FRA - France SALIKHOVA / SCHMITT
( SALIKHOVA Elena ,  SCHMITT Charles-Guillaume )
Rock 'n' Roll Gold POL POL - Poland MIADZIELEC / TARCZYLO
( MIADZIELEC Anna ,  TARCZYLO Jacek )
Silver RUS RUS - Russian Federation OSNOVINA / CHISTIKOV
( CHISTIKOV Konstantin ,  OSNOVINA Ksenia )
Bronze GER GER - Germany UHL / BLUDAU
( BLUDAU Tobias ,  UHL Michelle )
Salsa Gold COL COL - Colombia ORTEGA / REBOLLEDO
( ORTEGA Yinessa ,  REBOLLEDO Stevens )
Silver COL COL - Colombia AVILA / BENJUMEA
( AVILA Adriana ,  BENJUMEA Yefersson )
Bronze ITA ITA - Italy MASO / SANFILIPPO
( MASO Serena ,  SANFILIPPO Simone )
FN
Fin Swimming
Event Medal NOC Athlete
Men's Apnoea 50m Gold RUS RUS - Russian Federation KABANOV Pavel
Silver COL COL - Colombia FERNANDEZ CASTILLO Mauricio
Bronze KOR KOR - Republic of Korea LEE Dong Jin
Men's Bi Fins 50m Gold RUS RUS - Russian Federation ARBUZOV Andrey
Silver CZE CZE - Czech Republic JAROLIM Jakub
Bronze BLR BLR - Belarus GAVRILOV Dmitry
Men's Bi Fins 100m Gold BLR BLR - Belarus GAVRILOV Dmitry
Silver HUN HUN - Hungary KOSINA Gergo
Bronze CZE CZE - Czech Republic JAROLIM Jakub
Men's Surface 100m Gold RUS RUS - Russian Federation ZHURMAN Dmitrii
Silver GER GER - Germany POSCHART Max
Bronze RUS RUS - Russian Federation KABANOV Pavel
Men's Surface 200m Gold RUS RUS - Russian Federation ZHURMAN Dmitrii
Silver GER GER - Germany POSCHART Max
Bronze RUS RUS - Russian Federation KOKOREV Dmitrii
Men's Surface 400m Gold HUN HUN - Hungary KANYO Denes
Silver GER GER - Germany LAUSCHUS Max
Bronze ITA ITA - Italy DE CEGLIE Davide
Men's Surface Relay 4x100m Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( KABANOV Pavel ,  KAZANTSEV Aleksey ,  KOKOREV Dmitrii ,  ZHURMAN Dmitrii )
Silver ITA ITA - Italy ITALY
( FIGINI Stefano ,  FUMAROLA Cesare ,  NAVA Andrea ,  ZANARDI Kevin )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
( KRITZLER Florian ,  LAUSCHUS Max ,  POSCHART Max ,  STRIEGLER Malte )
Women's Apnoea 50m Gold KOR KOR - Republic of Korea JANG Ye Sol
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Gain
Bronze UKR UKR - Ukraine DYELOVA Kateryna
Women's Bi Fins 50m Gold HUN HUN - Hungary SENANSZKY Petra
Silver KOR KOR - Republic of Korea CHOI Min Ji
Bronze HUN HUN - Hungary VARGA Krisztina
Women's Bi Fins 100m Gold HUN HUN - Hungary SENANSZKY Petra
Silver HUN HUN - Hungary VARGA Krisztina
Bronze UKR UKR - Ukraine PIKINER Iryna
Women's Surface 100m Gold RUS RUS - Russian Federation MIKHAYLUSHKINA Ekaterina
Silver CHN CHN - People's Republic of China SHU Chengjing
Bronze RUS RUS - Russian Federation BER Anna
Women's Surface 200m Gold RUS RUS - Russian Federation BARANOVSKAYA Valeriya
Silver RUS RUS - Russian Federation MIKHAYLUSHKINA Ekaterina
Bronze UKR UKR - Ukraine ANTONIAK Anastasiia
Women's Surface 400m Gold CHN CHN - People's Republic of China SUN Yiting
Silver KOR KOR - Republic of Korea KIM Bo Kyung
Bronze UKR UKR - Ukraine ANTONIAK Anastasiia
Women's Surface Relay 4x100m Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
( BARANOVSKAYA Valeriya ,  BER Anna ,  MIKHAYLUSHKINA Ekaterina ,  SKURLATOVA Aleksandra )
Silver COL COL - Colombia COLOMBIA
( AGUIRRE JOYA Paula Alejandra ,  FERNANDEZ CASTILLO Grace ,  PEREZ RUBIO Kelly Ximena ,  RETAMOZO OLAYA Viviana Paola )
Bronze KOR KOR - Republic of Korea REPUBLIC OF KOREA
( JANG Ye Sol ,  KIM Eun Kyoung ,  KIM Gain ,  KIM Bo Kyung )
FI
Fistball
FL
Floorball
Event Medal NOC Athlete
Men's Gold SWE SWE - Sweden SWEDEN
( ENSTROM Rasmus ,  GALANTE CARLSTROM Alexander ,  GUSTAFSSON Tobias ,  HEDLUND Kasper ,  JOHANSSON Emil ,  KLINTSTEN Viktor ,  LARSSON Johannes ,  NILSBERTH Robin ,  NILSSON Kim ,  PARSJO TEGNER Mans ,  SAMUELSSON Johan ,  SAMUELSSON Mattias ,  SUNDSTEDT Rasmus ,  SVAHN Jonas )
Silver SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
( BERRY Kevin ,  BISCHOFBERGER Nicola ,  BRAILLARD Tim ,  EDER Patrick ,  ENGEL Manuel ,  FURRER Curdin ,  GRAF Luca ,  HARTMANN Dan ,  HOFBAUER Matthias ,  LAELY Claudio ,  MAURER Manuel ,  MEIER Christoph ,  MENDELIN Patrick ,  RIEDI Paolo )
Bronze FIN FIN - Finland FINLAND
( JOHANSSON Sami ,  KAILIALA Miko ,  KIVILEHTO Juha ,  KOHONEN Mika ,  KOTILAINEN Peter ,  LAMMINEN Janne ,  LUUKKONEN Pyry ,  PIHA Jussi ,  SALIN Eemeli ,  SALO Nico ,  SAVONEN Krister ,  STENFORS Lauri ,  STRANDBERG Santtu ,  VAANANEN Tatu )
FD
Flying Disc
Event Medal NOC Athlete
Ultimate Mixed Gold USA USA - United States of America UNITED STATES OF AMERICA
( BOSSCHER Georgia ,  DESMOND Claire ,  FINNEY Carolyn ,  FREECHILD Dylan ,  GRIFFITH Sarah ,  HOFFMANN Lien ,  JORGENSEN Sandy ,  KITTREDGE Beau ,  KOCHER Chris ,  LINDSLEY Grant ,  MICKLE Jimmy ,  NAZAROV Anna ,  STUART Nick ,  STUBBS George )
Silver COL COL - Colombia COLOMBIA
( ALBA Ivan ,  CARDENAS Valeria ,  CARDENAS Manuela ,  CARTAGENA Yina ,  CEBALLOS Esteban ,  DUQUE Julio ,  FORD Alexander ,  FORERO Maria ,  MARTINEZ Mauricio ,  MONTANO Santiago ,  MOSQUERA AGUILAR Elizabeth ,  OSPINA Laura ,  RAMIREZ Andres ,  TORRES Alejandra )
Bronze CAN CAN - Canada CANADA
( CARROLL Andrew ,  GRIGNON TOMAS Jessie ,  HIBBERT Morgan ,  HUI Catherine ,  LLOYD Mark ,  MASON Laura ,  MOENS Rachel ,  POWELL Geoffrey ,  ROCKLIFF Jessica ,  ST-ARNAUD Audrey ,  TSANG Tim ,  UNDERHILL Kevin ,  WHITEHEAD Terri ,  WONG Brendan )
JJ
Ju-Jitsu
Event Medal NOC Athlete
Women's 55kg Fighting Gold DEN DEN - Denmark DAHL Rebekka Elisabeth Ziska
Silver FRA FRA - France BEAUCHET EP. DOUCET Laure, Murielle, Emille
Bronze ITA ITA - Italy SCRICCIOLO Jessica
Women's 62kg Fighting Gold FRA FRA - France NEBIE Atio, Severine
Silver ITA ITA - Italy CAVARRETTA Annalisa
Bronze GER GER - Germany NEUPERT Carina
Women's 70kg Fighting Gold GER GER - Germany ATTENBERGER Theresa
Silver FRA FRA - France LALANDE Chloe, Claude, Laurence
Bronze NED NED - Netherlands VAN LEEUWEN Aafke
Women's Duo Gold AUT AUT - Austria AUSTRIA
( BECIROVIC Mirneta ,  BECIROVIC Mirnesa )
Silver SLO SLO - Slovenia SLOVENIA
( BESAL Sara ,  DELAC Patricija )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
( BIRN Blanca ,  STURM Annalena )
Women's 55kg Ne-Waza Gold BEL BEL - Belgium AMJAHID Amal
Silver MGL MGL - Mongolia MUNKHGEREL Bayarmaa
Bronze POR POR - Portugal MARQUES DIAS Ana Nair
Women's Open Ne-Waza Gold BEL BEL - Belgium AMJAHID Amal
Silver JOR JOR - Jordan ALQUBAJ Luma Hatem Sharif
Bronze POL POL - Poland MACKOWIAK Emilia
Men's 62kg Fighting Gold UKR UKR - Ukraine MOCHULSKYI Bohdan
Silver COL COL - Colombia VIVIESCAS ORTIZ Jairo Alejandro
Bronze GER GER - Germany APOLONOV Roman
Men's 69kg Fighting Gold NED NED - Netherlands VOGELZANG Boy
Silver RUS RUS - Russian Federation KORZHAVYKH Pavel
Bronze MEX MEX - Mexico GUTIERREZ CORTES Eduardo Alberto
Men's 77kg Fighting Gold RUS RUS - Russian Federation BOROK Ilia
Silver GER GER - Germany KNEBL Andreas Stefan
Bronze SWE SWE - Sweden WIDGREN Fredrik Hans Axel
Men's 85kg Fighting Gold DEN DEN - Denmark WILLARD Mikkel Brix
Silver RUS RUS - Russian Federation BELOV Denis
Bronze SWE SWE - Sweden SETH WENZEL William
Men's 94kg Fighting Gold POL POL - Poland SZEWCZAK Tomasz
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran HAMID AGHCHAY Mohsen
Bronze SLO SLO - Slovenia LAH Benjamin
Men's +94kg Fighting Gold FRA FRA - France FROMANGE Alexandre Didier Georges
Silver POL POL - Poland RISS Rafal
Bronze MNE MNE - Montenegro VUKCEVIC Dejan
Men's Duo Gold AUT AUT - Austria AUSTRIA
( BICHLER Nicolaus ,  VOSTA Sebastian )
Silver NED NED - Netherlands NETHERLANDS
( ASSMANN Ruben ,  BUNNIK Marnix Willem )
Bronze BEL BEL - Belgium BELGIUM
( CLOOSTERMANS Ben Jos H. ,  LARDON Bjarne )
Men's 62kg Ne-Waza Gold POL POL - Poland LOSKA Jedrzej
Silver COL COL - Colombia VIVIESCAS ORTIZ Jairo Alejandro
Bronze JPN JPN - Japan KURAOKA Joao Carlos Hiroshi
Men's 69kg Ne-Waza Gold FRA FRA - France ABBAS Haidar Raza
Silver POL POL - Poland POLOK Maciej
Bronze ISR ISR - Israel PAPERNI Evyatar
Men's 77kg Ne-Waza Gold SUI SUI - Switzerland BULUT Ilke Kubilay
Silver BEL BEL - Belgium Deputter Wim
Bronze POL POL - Poland KOZAK Maciej
Men's 85kg Ne-Waza Gold MEX MEX - Mexico SCHON WEINBERG Dan Melvin
Silver SUI SUI - Switzerland de Maddalena Daniel
Bronze RUS RUS - Russian Federation GUSEINOV Abdulbari
Men's 94kg Ne-Waza Gold UAE UAE - United Arab Emirates ALKETBI Faisal
Silver HUN HUN - Hungary SZUCS Kristof
Bronze BEL BEL - Belgium Minguet Florent
Men's +94kg Ne-Waza Gold MAR MAR - Morocco HOUMINE Seif Eddine
Silver FRA FRA - France HUSSON Frederic Grevais Eugene
Bronze RUS RUS - Russian Federation SAK Aleksandr
Men's Open Ne-Waza Gold HUN HUN - Hungary SZUCS Kristof
Silver UAE UAE - United Arab Emirates ALKETBI Faisal
Bronze MAR MAR - Morocco HOUMINE Seif Eddine
Mixed Duo Gold ITA ITA - Italy ITALY
( PAGANINI Sara ,  VALLIERI Michele )
Silver GER GER - Germany GERMANY
( PASZKIEWICZ Julia ,  TOURBESLIS Johannes )
Bronze BEL BEL - Belgium BELGIUM
( GRAVENSTEYN Charis Jessy V. ,  LODENS Ian Rudy A. )
Mixed National Team Competiton Gold GER GER - Germany Germany
( APOLONOV Roman ,  ATTENBERGER Theresa ,  BIRN Blanca ,  KNEBL Andreas Stefan ,  MEINKEN Malte ,  NEUPERT Carina ,  PASZKIEWICZ Julia ,  STURM Annalena ,  TOURBESLIS Johannes ,  WEIDENBECHER Tim )
Silver RUS RUS - Russian Federation Russia
( BELOV Denis ,  BOROK Ilia ,  GUSEINOV Abdulbari ,  KORZHAVYKH Pavel ,  MEDVEDEVA Olga ,  ZAINUKOV Zainutdin )
Bronze POL POL - Poland Poland
( Giec Magdalena ,  KOZAK Maciej ,  LOSKA Jedrzej ,  MACKOWIAK Emilia ,  SZEWCZAK Tomasz ,  Walotek Marta )
KA
Karate
Event Medal NOC Athlete
Women's Kumite 50kg Gold FRA FRA - France RECCHIA Alexandra
Silver JPN JPN - Japan MIYAHARA Miho
Bronze TUR TUR - Turkey OZCELIK Serap
Women's Kumite 55kg Gold BRA BRA - Brazil KUMIZAKI Valeria
Silver TPE TPE - Chinese Taipei WEN Tzu-Yun
Bronze ITA ITA - Italy CARDIN Sara
Women's Kumite 61kg Gold PER PER - Peru GRANDE Alexandra
Silver UKR UKR - Ukraine SEROGINA Anita
Bronze SVK SVK - Slovakia SUCHANKOVA Ingrida
Women's Kumite 68kg Gold ALG ALG - Algeria MATOUB Lamya
Silver AUT AUT - Austria BUCHINGER Alisa Theresa
Bronze JPN JPN - Japan SOMEYA Kayo
Women's Kumite +68kg Gold JPN JPN - Japan UEKUSA Ayumi
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran ABBASALI Hamideh
Bronze FRA FRA - France FLORENTIN Anne Laure
Women's Kata Gold JPN JPN - Japan SHIMIZU Kiyou
Silver ESP ESP - Spain SANCHEZ JAIME Sandra
Bronze FRA FRA - France SCORDO Sandy
Men's Kumite 60kg Gold AZE AZE - Azerbaijan FARZALIYEV Firdosi
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran MEHDIZADEH Amir
Bronze ESP ESP - Spain GOMEZ GARCIA Matias
Men's Kumite 67kg Gold FRA FRA - France DACOSTA Steven
Silver GBR GBR - Great Britain THOMAS Jordan
Bronze DOM DOM - Dominican Republic FERRERAS Deivis
Men's Kumite 75kg Gold UKR UKR - Ukraine HORUNA Stanislav
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran ASIABARI Aliasghar
Bronze BRA BRA - Brazil VERISSIMO Hernanit
Men's Kumite 84kg Gold IRI IRI - Islamic Republic of Iran POORSHAB Zabiollah
Silver JPN JPN - Japan ARAGA Ryutaro
Bronze TUR TUR - Turkey AKTAS Ugur
Men's Kumite +84kg Gold JPN JPN - Japan KAGAWA Hideyoshi
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran GANJZADEH Sajad
Bronze POL POL - Poland BABOS Michal
Men's Kata Gold JPN JPN - Japan KIYUNA Ryo
Silver ESP ESP - Spain QUINTERO Damian
Bronze VEN VEN - Venezuela DIAZ Antonio
KB
Korfball
Event Medal NOC Athlete
Mixed Team Gold NED NED - Netherlands NETHERLANDS
( CORDUS Esther ,  DEN DUNNEN Nadhie ,  HENDRIKS Jet ,  KROON Marjolijn ,  KUNST Richard ,  LEEUWENHOEK Laurens ,  PIKAAR Nick ,  SNEL Mick ,  SPLIT Celeste ,  STEENBERGEN Maaike ,  STRUIK Suzanne ,  VAN WIJNGAARDEN Olav ,  VISSCHER Harjan ,  ZWART Erwin )
Silver TPE TPE - Chinese Taipei CHINESE TAIPEI
( CHANG Shu-Chi ,  CHEN Cin ,  CHEN Chun-Ta ,  CHU Shu-Ping ,  CHUAN Ying-Yen ,  CHUANG Hsiang-Lin ,  HUANG Tzu-Yao ,  HUANG Nien-Hua ,  KAO Chen-Yu ,  LI Chou-Ying ,  LIN Szu-Yu ,  LIN Ya-Wen ,  WU Chun-Hsien ,  WU Shu-An )
Bronze BEL BEL - Belgium BELGIUM
( AMORGASTE Jarni ,  CALUWE Julie ,  DE BREMAEKER Jesse ,  DRIESEN Shiara ,  HARDIES Jari ,  JANSSENS Yani ,  JANSSENS Nick ,  PEETERS Patty ,  PEETERS David ,  SEYS Saar ,  STRUYF Brent ,  VAN CAMP Karen ,  VERHOEVEN Zahra ,  VERSELE Stephanie )
LX
Lacrosse
Event Medal NOC Athlete
Women's Gold USA USA - United States of America UNITED STATES
( BLOCK Becca ,  CAREY Ally ,  CARR Kristen ,  CUMMINGS Taylor ,  DOUTY Megan ,  GRIFFIN Brooke ,  JOHNS Gussie ,  MCCOOL Marie ,  MERCER Alice ,  MURRAY Alyssa ,  RABIL Kelly ,  RUSSELL Jen ,  SCHWARZMANN Katie ,  TUMOLO Michelle ,  WILLS Devon )
Silver CAN CAN - Canada CANADA
( BOISONNEAULT Emily ,  CHAD Tessa ,  DALEY Allison ,  DOBBIE Dana ,  EVANS Erica ,  GAIT Taylor ,  GUY Katie ,  HOCH-BULLEN Quintin ,  HOGARTH Avery ,  KINNA Megan ,  LLOYD Holly ,  MERRILL Tory ,  MILLS Claire ,  MORISSETTE Kaylin ,  SUTTON Lydia )
Bronze AUS AUS - Australia AUSTRALIA
( BANYARD Rebecca ,  BARNETT Megan ,  BURGESS Abbie ,  CLOUGH Verity ,  HINKES Elizabeth ,  HIRON Ashtyn ,  HOBBS Courtney ,  JUSTICE-ALLEN Stella ,  KWAS Theadora ,  LANE Rebecca ,  LOWE Sarah ,  MOLLISON Sarah ,  VARGA Beth ,  WELLS Bonnie ,  YAMADA Sachiyo )
LS
Life Saving
Event Medal NOC Athlete
Men's 50m Manikin Carry Gold GER GER - Germany WIECK Danny
Silver GER GER - Germany PERLING Joshua
Bronze AUS AUS - Australia WOODWARD Bradley
Men's 100m Manikin Carry with Fins Gold ITA ITA - Italy MUSSO Jacopo
Silver ITA ITA - Italy PIRODDI Andrea Vittorio
Bronze GER GER - Germany LEHR Kevin
Men's 100m Manikin Tow with Fins Gold ITA ITA - Italy MUSSO Jacopo
Silver GER GER - Germany LEHR Kevin
Bronze AUS AUS - Australia BELL Samuel
Men's 200m Obstacle Swim Gold AUS AUS - Australia WOODWARD Bradley
Silver ITA ITA - Italy GILARDI Federico
Bronze NZL NZL - New Zealand KENT Steven
Men's 200m Super Lifesaver Gold ITA ITA - Italy SANNA Daniele
Silver ITA ITA - Italy GILARDI Federico
Bronze AUS AUS - Australia MONTGOMERY Tom
Men's Team 4x25 Manikin Relay Gold GER GER - Germany GERMANY
( ERTEL Christian ,  LEHR Kevin ,  PERLING Joshua ,  WIECK Danny )
Silver POL POL - Poland POLAND
( DUBIEL Adam ,  KEPA Cezary ,  KOTOWSKI Wojciech ,  STANIELEWICZ Bartosz )
Bronze ESP ESP - Spain SPAIN
( BLASCO Eduardo ,  CALDERON Sergio ,  CARCIA Jose Victor ,  PERIANEZ Carlos )
Men's Team 4x50 Obstacle Relay Gold JPN JPN - Japan JAPAN
( ANDO Suguru ,  HATANO Keisuke ,  HIRANO Naoya ,  NISHIYAMA Shun )
Silver POL POL - Poland POLAND
( DUBIEL Adam ,  KEPA Cezary ,  KOTOWSKI Wojciech ,  MAKOWSKI Bartosz )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
( BADRE Jeremy ,  LACLAUSTRA Florian ,  QUIRIN Gaetan ,  VILACECA Thomas )
Men's Team 4x50 Medley Relay Gold ITA ITA - Italy ITALY
( BARTOLO Sacha Andrea ,  GILARDI Federico ,  MUSSO Jacopo ,  PIRODDI Andrea Vittorio ,  SANNA Daniele )
Silver AUS AUS - Australia AUSTRALIA
( BELL Samuel ,  DAVIS Matthew ,  SMITH Jake ,  WOODWARD Bradley )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
( ERTEL Christian ,  LEHR Kevin ,  MALKOWSKI Jan ,  WIECK Danny )
Women's 50m Manikin Carry Gold CHN CHN - People's Republic of China WU Huimin
Silver AUS AUS - Australia JONES Mariah
Bronze ITA ITA - Italy LEANZA Cristina
Women's 100m Manikin Carry with Fins Gold AUS AUS - Australia HENDRY Pamela
Silver FRA FRA - France WEYDERS Justine
Bronze ITA ITA - Italy VOLPINI Federica
Women's 100m Manikin Tow with Fins Gold FRA FRA - France WEYDERS Justine
Silver ITA ITA - Italy VOLPINI Federica
Bronze AUS AUS - Australia HENDRY Pamela
Women's 200m Obstacle Swim Gold ITA ITA - Italy MESCHIARI Silvia
Silver POL POL - Poland TCHORZ Alicja
Bronze FRA FRA - France FABRE Margaux
Women's 200m Super Lifesaver Gold ITA ITA - Italy MESCHIARI Silvia
Silver AUS AUS - Australia DAVIES Prue
Bronze AUS AUS - Australia JONES Mariah
Women's Team 4x25 Manikin Relay Gold BEL BEL - Belgium BELGIUM
( BOOGAERTS Sofie ,  LINDEKENS Stefanie ,  ROMANINI Aurelie ,  VANBUEL Nele ,  VANDENABEELE Bieke )
Silver CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( BAO Xueyi ,  DAI Xiaodie ,  HU Yifan ,  WU Huimin )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
( BAUER Sophia ,  GEYER Annalena ,  LANGE Kerstin ,  LUSTER Jessica )
Women's Team 4x50 Obstacle Relay Gold FRA FRA - France FRANCE
( BOUSQUIN Lena ,  DULAT Delphine ,  FABRE Margaux ,  ROUSSEAU Magalie ,  WEYDERS Justine )
Silver AUS AUS - Australia AUSTRALIA
( DAVIES Prue ,  HENDRY Pamela ,  JONES Mariah ,  WOOD Rachel )
Bronze CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( BAO Xueyi ,  DAI Xiaodie ,  HU Yifan ,  WU Huimin )
Women's Team 4x50 Medley Relay Gold GER GER - Germany GERMANY
( BAUER Sophia ,  KROHLER Alena ,  LANGE Kerstin ,  LUSTER Jessica )
Silver AUS AUS - Australia AUSTRALIA
( DAVIES Prue ,  GILLET Chelsea ,  HENDRY Pamela ,  JONES Mariah ,  WOOD Rachel )
Bronze POL POL - Poland POLAND
( FASZCZEWSKA Karolina ,  KOSSAKOWSKA Dominika ,  NOCON Anna ,  TCHORZ Alicja )
MT
Muaythai
Event Medal NOC Athlete
Women's 51kg Gold VIE VIE - Vietnam YEN LI Bui
Silver THA THA - Thailand KOSON Apasara
Bronze USA USA - United States of America TODD Janet
Women's 54kg Gold SWE SWE - Sweden OLOFSSON Sofia
Silver RUS RUS - Russian Federation DROZDOVA Valeriya
Bronze TUR TUR - Turkey BAS Meltem
Women's 60kg Gold RUS RUS - Russian Federation VINNIKOVA Svetlana
Silver FIN FIN - Finland WINBERG Gia
Bronze ISR ISR - Israel BLOCK Nili
Men's 54kg Gold KAZ KAZ - Kazakhstan SAYASATOV Elaman
Silver ESP ESP - Spain MARTINEZ Kevin
Bronze RUS RUS - Russian Federation ZIKREEV Aslanbek
Men's 57kg Gold THA THA - Thailand KHAMTHA Wiwat
Silver RUS RUS - Russian Federation ABRAMOV Aleksandr
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan SARSEMBEKOV Almaz
Men's 63.5kg Gold UKR UKR - Ukraine LIUBCHENKO Igor
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran ZARINFAR Ali
Bronze POL POL - Poland SIEGERT Oskar
Men's 67kg Gold UKR UKR - Ukraine KULIABA Serhii
Silver RUS RUS - Russian Federation KUZMIN Vladimir
Bronze THA THA - Thailand KHATTHAMARASRI Anueng
Men's 71kg Gold THA THA - Thailand MUENSANG Suppachai
Silver IRI IRI - Islamic Republic of Iran MINAEI Masoud
Bronze PER PER - Peru MAZZETTI Gabrielle David
Men's 75kg Gold BLR BLR - Belarus HURKOU Vital
Silver UKR UKR - Ukraine SOROKIN Vasyl
Bronze RUS RUS - Russian Federation GRIGOREV Ivan
Men's 81kg Gold TUR TUR - Turkey DOGAN Ali
Silver SWE SWE - Sweden NANGA Constantino
Bronze BLR BLR - Belarus SHOSTAK Mikita
Men's 91kg Gold UKR UKR - Ukraine PRYIMACHOV Oleh
Silver POL POL - Poland RADOSZ Lukasz
Bronze CZE CZE - Czech Republic KLAUDA Jakub
OR
Orienteering
Event Medal NOC Athlete
Men's Sprint Gold SWE SWE - Sweden LYSELL Jerker
Silver BEL BEL - Belgium MICHIELS Yannick
Bronze SUI SUI - Switzerland KYBURZ Matthias
Men's Middle Distance Gold SUI SUI - Switzerland KYBURZ Matthias
Silver SUI SUI - Switzerland HOWALD Florian
Bronze CZE CZE - Czech Republic KRAL Vojtech
Women's Sprint Gold DEN DEN - Denmark ALM Maja
Silver SUI SUI - Switzerland ROOS Elena
Bronze SWE SWE - Sweden STRAND Lina
Women's Middle Distance Gold SWE SWE - Sweden JANSSON Helena
Silver RUS RUS - Russian Federation GEMPERLE Natalia
Bronze SUI SUI - Switzerland HAUSWIRTH Sabine
Mixed Team Relay Gold DEN DEN - Denmark DENMARK
( ALM Maja ,  BOBACH Soren ,  BOESEN Andreas Hougaard ,  KLYSNER Cecilie Friberg )
Silver SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
( HAUSWIRTH Sabine ,  HOWALD Florian ,  KYBURZ Matthias ,  ROOS Elena )
Bronze RUS RUS - Russian Federation RUSSIA
( GEMPERLE Natalia ,  KHRAMOV Andrey ,  TCVETKOV Dmitrii ,  VINOGRADOVA Galina )
PO
Powerlifting
Event Medal NOC Athlete
Men's Lightweight Gold RUS RUS - Russian Federation FEDOSIENKO Sergey
Silver FRA FRA - France EL BELGHITTI Hassan
Bronze USA USA - United States of America OKPOKO Charles
Men's Middleweight Gold POL POL - Poland OLECH Jaroslaw
Silver UKR UKR - Ukraine RYSIEV Volodymyr
Bronze UKR UKR - Ukraine NANIEV Andrii
Men's Heavyweight Gold UKR UKR - Ukraine BILYI Sergii
Silver RUS RUS - Russian Federation INZARKIN Dmitry
Bronze UKR UKR - Ukraine SEMENENKO Dmytro
Men's Super Heavyweight Gold UKR UKR - Ukraine ROKOCHIY Oleksii
Silver USA USA - United States of America CAPPELLINO Joseph
Bronze KAZ KAZ - Kazakhstan YESHMAKHANOV Nurlan
Women's Lightweight Gold RUS RUS - Russian Federation SALNIKOVA Natalia
Silver JPN JPN - Japan FUKUSHIMA Yukako
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei CHEN Wei-Ling
Women's Middleweight Gold UKR UKR - Ukraine SOLOVIOVA Larysa
Silver RUS RUS - Russian Federation RYZHKOVA Anna
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei WU Hui-Chun
Women's Heavyweight Gold BRA BRA - Brazil CASTELLAIN Ana
Silver USA USA - United States of America RIBIC Priscilla
Bronze VEN VEN - Venezuela CANELON Yenifer
Women's Super Heavyweight Gold USA USA - United States of America LOUGH Bonica
Silver UKR UKR - Ukraine MELNYK Tetyana
Bronze USA USA - United States of America BLYN Liane
GR
Rhythmic Gymnastics
RH
Roller Hockey
Event Medal NOC Athlete
Men's Gold CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
( BERNARD Jakub ,  BRABEC Daniel ,  CIK Jakub ,  FIALA Martin ,  LANGER Lukas ,  LOSKOT Marek ,  MALY Robin ,  PRIBYL Adam ,  ROUPEC David ,  RUBES Tomas ,  SEBEK Patrik ,  SIMO Michal ,  STRYCEK Pavel ,  ZBORIL Mikulas )
Silver FRA FRA - France FRANCE
( BELOT Clement ,  BOUCHUT Baptiste ,  CRIGNIER Renaud ,  DE PREVAL Roman ,  GABILLET Karl ,  HAMON Lambert ,  HORRUT Romain ,  LADONNE Jean-Francois ,  LANGLOIS Maxime ,  LAPRESA Jeremy ,  MOGNIAT-DUCLOS Johan ,  RAGE Antoine ,  SALLEY Jerome ,  TIJOU Benjamin )
Bronze SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
( BAHAR Alain ,  COLLAUD Corentin ,  DIETRICH Lukas ,  HÄFLIGER Ken ,  HÜRLIMANN Stefan ,  KUMMER Dario ,  LOOSLI Michael ,  MAIER Fabien ,  SAVARY Jean ,  STEINER Daniel ,  TSCHANNEN Stefan ,  WITTWER Pascal Olivier ,  ZEHNDER Andreas ,  ZÜRCHER Quentin )
RA
Roller Skating - Artistic
RR
Speed Skating Road
Event Medal NOC Athlete
Men's Time Trial 200m Gold ESP ESP - Spain FERNANDEZ Ioseba
Silver GER GER - Germany ALBRECHT Simon
Bronze FRA FRA - France LE PIVERT Gwendal
Men's Sprint 500m Gold FRA FRA - France LE PIVERT Gwendal
Silver COL COL - Colombia ESTRADA Edwin
Bronze VEN VEN - Venezuela GUZMAN Jhoan
Men's Point Race 10,000m Gold BEL BEL - Belgium SWINGS Bart
Silver ITA ITA - Italy NIERO Daniel
Bronze ESP ESP - Spain PEULA Patxi
Men's Elimination Race 20,000m Gold BEL BEL - Belgium SWINGS Bart
Silver ITA ITA - Italy NIERO Daniel
Bronze ESP ESP - Spain PEULA Patxi
Women's Time Trial 200m Gold CHI CHI - Chile MOYA Maria
Silver TPE TPE - Chinese Taipei CHEN Ying-Chu
Bronze KOR KOR - Republic of Korea AN Yi Seul
Women's Sprint 500m Gold GER GER - Germany THUM Mareike
Silver TPE TPE - Chinese Taipei CHEN Ying-Chu
Bronze ARG ARG - Argentina BERBEL ALT Rocio
Women's Point Race 10,000m Gold COL COL - Colombia ARIAS Fabriana
Silver BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Bronze COL COL - Colombia VIVEROS Johana
Women's Elimination Race 20,000m Gold COL COL - Colombia VIVEROS Johana
Silver BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Bronze GER GER - Germany THUM Mareike
RS
Speed Skating Track
Event Medal NOC Athlete
Men's Time Trial 300m Gold GER GER - Germany ALBRECHT Simon
Silver COL COL - Colombia JIMENEZ Andres Mauricio
Bronze FRA FRA - France LE PIVERT Gwendal
Men's Sprint 500m Gold GER GER - Germany ALBRECHT Simon
Silver VEN VEN - Venezuela GUZMAN Jhoan
Bronze CHI CHI - Chile SILVA SANTIBANEZ Lucas
Men's Sprint 1,000m Gold COL COL - Colombia JIMENEZ Andres Mauricio
Silver BEL BEL - Belgium SWINGS Bart
Bronze FRA FRA - France DE SOUZA Elton
Men's Point Elimination 10,000m Gold ARG ARG - Argentina KEN Kuwada
Silver SUI SUI - Switzerland WENGER Livio
Bronze MEX MEX - Mexico PAEZ Milke Alejandro
Men's Elimination Race 15,000m Gold FRA FRA - France DE SOUZA Elton
Silver GER GER - Germany RIJNHEN Felix
Bronze NZL NZL - New Zealand MICHAEL Peter
Women's Time Trial 300m Gold COL COL - Colombia PAJARO Geiny Carmela
Silver KOR KOR - Republic of Korea AN Yi Seul
Bronze BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Women's Sprint 500m Gold ITA ITA - Italy BONECHI Giulia
Silver COL COL - Colombia ARIAS Fabriana
Bronze ITA ITA - Italy BONGIORNO Giulia
Women's Sprint 1,000m Gold BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Silver COL COL - Colombia ARIAS Fabriana
Bronze CHI CHI - Chile TRASLAVINA LOPEZ Alejandra
Women's Point Elimination 10,000m Gold COL COL - Colombia ARIAS Fabriana
Silver BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Bronze TPE TPE - Chinese Taipei YANG Ho-Chen
Women's Elimination Race 15,000m Gold COL COL - Colombia ARIAS Fabriana
Silver BEL BEL - Belgium TAS Sandrine
Bronze GER GER - Germany THUM Mareike
CL
Sport Climbing
SQ
Squash
SU
Sumo
Event Medal NOC Athlete
Men's Lightweight Gold RUS RUS - Russian Federation Altyev Batyr
Silver USA USA - United States of America Sabo Trent
Bronze POL POL - Poland Wojda Pawel
Men's Middleweight Gold RUS RUS - Russian Federation Kaziev Atsamaz
Silver EGY EGY - Egypt Hossam Misbah
Bronze MGL MGL - Mongolia Ochirkhuu Usukhbayar
Men's Heavyweight Gold RUS RUS - Russian Federation Margiev Vasilii
Silver EGY EGY - Egypt Belal Ramy
Bronze JPN JPN - Japan Kurokawa Soichiro
Men's Open Weight Gold RUS RUS - Russian Federation Margiev Vasilii
Silver RUS RUS - Russian Federation Altyev Batyr
Bronze JPN JPN - Japan Miwa Hayato
Women's Lightweight Gold UKR UKR - Ukraine Trosiuk Svitlana
Silver BRA BRA - Brazil Montgomery Higuchi Luciana
Bronze POL POL - Poland Macios Magdalena
Women's Middleweight Gold MGL MGL - Mongolia Otgon Munkhtsetseg
Silver JPN JPN - Japan Ota Asano
Bronze UKR UKR - Ukraine Maksymenko Maryna
Women's Heavyweight Gold RUS RUS - Russian Federation Poliakova Anna
Silver RUS RUS - Russian Federation Davydko Olga
Bronze THA THA - Thailand Vituteerasan Viparat
Women's Open Weight Gold RUS RUS - Russian Federation Poliakova Anna
Silver UKR UKR - Ukraine Berezovska Ivanna
Bronze RUS RUS - Russian Federation Davydko Olga
GT
Trampoline Gymnastics
Event Medal NOC Athlete
Men's Tumbling Gold CHN CHN - People's Republic of China ZHANG Luo
Silver USA USA - United States of America NACEY Austin
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHLYAKIN Maxim
Men's Synchronized Trampoline Gold CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( DONG Dong ,  TU Xiao )
Silver UKR UKR - Ukraine UKRAINE
( BYEDYEVKIN Dmytro ,  PROSTOROV Mykola )
Bronze JPN JPN - Japan JAPAN
( ISHIKAWA Yamato ,  NAKAZONO Takato )
Men's Double Mini-Trampoline Gold RUS RUS - Russian Federation ZALOMIN Mikhail
Silver USA USA - United States of America RENKERT Alexander
Bronze POR POR - Portugal CARVALHO COSTA Diogo
Women's Tumbling Gold CHN CHN - People's Republic of China JIA Fangfang
Silver RUS RUS - Russian Federation KOROBEINIKOVA Anna
Bronze GBR GBR - Great Britain COLEBECK Lucie
Women's Synchronized Trampoline Gold UKR UKR - Ukraine UKRAINE
( MALKOVA Svitlana ,  MOSKVINA Nataliia )
Silver AZE AZE - Azerbaijan AZERBAIJAN
( MAKSHTAROVA Sviatlana ,  ZEMLIANAIA Veronika )
Bronze NED NED - Netherlands NETHERLANDS
( BLEKKINK Carlijn ,  FOKKE Tara )
Women's Double Mini-Trampoline Gold USA USA - United States of America HOWARD Paige
Silver CAN CAN - Canada O'BRIEN Tamara
Bronze SWE SWE - Sweden SJOEBERG Lina
TW
Tug of War
Event Medal NOC Athlete
Women's Indoor 540kg Gold TPE TPE - Chinese Taipei CHINESE TAIPEI
( CHEN Tzu-Jung ,  CHENG Huai-Yun ,  HUANG Ting-Yi ,  KAO Chiaoiyi ,  KAO Chia Yi ,  LI Ting-Hsuan ,  LI Ju Chun ,  LI Yun-Chi ,  TIEN Chia-Jung )
Silver CHN CHN - People's Republic of China PEOPLE'S REPUBLIC OF CHINA
( GUO Xue ,  HU Yanli ,  LIU Yingying ,  QIN Jiao ,  SONG Dan ,  TIAN Tian ,  XU Na ,  YAN Chen ,  ZHANG Jiaqi )
Bronze RSA RSA - South Africa SOUTH AFRICA
( DE WET Jancke ,  GROENEWALD Rene Mandy ,  RAS Rene ,  RAS Ane ,  RIX Claudia Berna ,  STEYN Leonell ,  STOOP Nadine ,  TERBLANCHE Catharine Elizabeth Magda ,  WILMOT Samantha )
Men's Outdoor 640kg Gold GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
( CALLCUTT David ,  COLLINS Martin ,  DANIELS Ian ,  EVANS Wayne ,  FIELD David ,  HAMMERSLEY David ,  HOLLAND Edward ,  MURPHY James ,  MURPHY Ian ,  PRIME Steven ,  SHANNON Edward ,  WEBB John ,  WEBB Adrian )
Silver SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
( ARNOLD Vinzenz ,  ERNI Peter ,  JOLLER Erich ,  KRAUSE Stefan ,  MUELLER Roman ,  ROLLI Philipp ,  ROLLI Fabian ,  ROLLI Christoph ,  STEINMAN Beat ,  VOGEL Lukas )
Bronze GER GER - Germany GERMANY
( BARTMANN Eberhard ,  BERL Andreas ,  BERL Philipp ,  BOEHLER Markus ,  BROGHAMMER Lucas ,  FIEN Daniel ,  FIEN Andreas ,  FRANK Patrick ,  HEIMANN Stefan ,  HIGEL Martin ,  HUG Markus ,  KLINGELE Manfred )
Men's Outdoor 700kg Gold SUI SUI - Switzerland SWITZERLAND
( ARNOLD Vinzenz ,  ERNI Peter ,  JOLLER Erich ,  JOLLER Peter ,  KRAUSE Stefan ,  ROLLI Fabian ,  ROLLI Philipp ,  ROLLI Christoph )
Silver NED NED - Netherlands NETHERLANDS
( BARTELS Johannes ,  BIJENHOF Gerrit ,  BOERSTOEL Robin ,  GROOT NUELEND Stefan ,  HOFF Gerolph ,  NIEUWENHUIS Jeroen ,  SCHUTTE Gerbert ,  TE LUGGENHORST Gerrit ,  UILENREEF Gerrit ,  VAN DE BERG Dirk ,  VAN DER VELDE Jelle ,  WAGENMANS Vincent )
Bronze GBR GBR - Great Britain GREAT BRITAIN
( BOWYER David ,  DEWSBERRY James ,  JARRAM Leonard ,  LEE Tim ,  LEE William ,  MURPHY Ian ,  MURPHY James ,  PRIME Steven ,  ROBINSON Ian ,  ROBINSON Lee ,  SHEPPARD Justin ,  WEBB John ,  WHEELER Aidan )
WS
Water Skiing